דודי יובל סולימני

רפואה סינית

Dipl A.c & Ch Hbs

054-7300811

 dudiyuval@gmail.com 

קלינקה ביבנה | נס ציונה מרפאה אלטרנטיבה

נורופתיה סוכרתית - דיקור סיני טיפול ברפואה הסינית

נוירופתיה סוכרתית

 למחלת הסוכרת יש סיבוכים רבים, אך עם זאת אחת הסיבוכים שממנה חולי הסוכרת חוששים יותר מכל, זו הנוירופתיה.
בעצם מדובר בפגיעה או הפרעה של מערכת העצבים שמופיעה על רקע מחלת הסוכרת.

פגיעה בצל הסוכרת עלולה להתרחש במערכות הגוף השונות אך הפגיעה החמורה ביותר הינה בגפיים ובעיקר בגפיים התחתונות. הנוירפתיה נובעת עקב מצב של רמות הסוכר הגבוהות בדם שאינם מאוזנות במשך שנים ארוכות. במקרים רבים, החולים אינם חשים כלל שמתפתח סיבוך של סוכרת, כשברקע מתפתחת פגיעה בזרימת הדם ומשם פגיעה בתפקוד של הגפיים ואו האיברים. חשוב להדגיש שכל חולה סוכרת עשוי לפתח נוירופתיה כל אחד בזמן וקצב אחר, והחולה ירגיש את התופעות והסימנים בהתאם  לציר הזמן ולרמות הסוכר שיש לו בדם .

ישנם שני סוגי נוירופתיה בחולי סוכרת

 

נוירופתיה פריפרית (סנסומוטורית)

 בדרך כלל בהתחלה יופיעו תסמינים קלים ובהמשך עם הדרדרות המצב הנזק עשוי להיות גדול יותר, אך באופן כללי ירגיש החולה החל מחולשה של שרירי הידיים והרגליים, כאבים שונים בגוף, ויופיעו גם תחושת רדימות, עקצוץ, שריפה, או כאב בכפות הרגליים.

 הסיבה העיקרית  שבה הנוירופתיה פוגעת יותר בכפות הרגליים היא כח המשיכה שבו הסוכר שוקע מטה וגם, עקב פגיעה בכלי הדם שגורם לזרימת דם מופחתת לאיזור, עשויים מטופלים רבים לדווח על מצבי החמרה למשל על תחושת כף רגל עטופה במעין מעטפת פלסטיק או כמו גרב שעוטפת את כף הרגל, תחושה חזקה של זרמים ועקצוצים ולעיתים ידווחו על חוסר תחושה.

 אחת הסכנות הקשות ביותר בפגיעה בגפיים עקב סוכרת הן קטיעות הרגליים שנובעות הרבה פעמים ע”ר פצעים שמזדהמים לאורך זמן.

נוירופתיה אוטונומית

כאן הפגיעה תופיע יותר במערכות הפנימיות של הגוף. כאשר זרימת הדם נפגעת, מתחילה טרשת עורקים וכלי הדם נסתמים והופכים להיות צרים, הדם הופך להיות סמיך והזרימה הופכת להיות איטית. בנוסף לזרימה האיטית ישנה גם הצטברות של חיידקים הנובעים עקב רמות הסוכר הגבוהות המשמשות כחומר מזין  ושגשוג עבור החיידקים  שהם פתח למקור של בעיות שונות ומגוונות.

כאמור חולה הסוכרת עשוי לא להרגיש כלום בתחילת התהליך הטרשתי הנוצר והוא לא מודע שמתחיל במקביל בעיית הנוירופתיה. בין הבעיות שיבואו לידי ביטוי הן הפרעות במתן שתן
(בעיקר מתבטא בגילאים מבוגרים). חוסר אונות אצל גברים, ויובש בנרתיק אצל נשים ואף דלקות חוזרות בדרכי השתן, ירידה בחשק המיני. גם במערכת העיכול נראה פגיעה למשל גסטרופרזיס שבה יש פגיעה בעצבוב הקיבה ויתבטא בעצירות, בחילות, והקאות ואף לכאבים ברום הבטן.

פגיעה לא פחות חמורה יכולה להופיע גם בכליות שיכול להוביל למצב חמור מאד עקב אי ספיקת כליות, ישנם מטופלים שמצבם קשה ומגיעים אף לטיפול דיאליזה. 
פגיעה בעיניים נחשבת לפגיעה השכיחה ביותר ( והיא נקראת גם רטינופתיה -עליה נרחיב במאמר אחר) ויופיעו החל מטשטוש בראייה, דמם ולחץ תוך עייני ולסיבוך הקשה ביותר, עיוורון
מחלת הסוכרת יכולה לפגוע גם במוח, עקב פגיעה בכלי דם  שמובילים למוח, פגיעה במוח עשויה להוביל לבעיות ותפקודים מנטאלים כמו בעיות בזכרון, דימנציה ואלצהיימר.

 

מהם הפתרונות של הרפואה הסינית לנוירופתיה סוכרתית

ברפואה הסינית אנחנו מציעים דרכי פתרון גם להפחתת רמות הסוכר בדם וגם לטיפול בבעיות הנוירופתיה השונות ובכלל בסיבוכים השונים של הסוכרת,  טיפול איכותי ומוכח לצד הטיפול הקונבנציונלי המערבי.

הטיפול מתבצע לאחר אבחון מעמיק, דרך שינוי תזונתי, דיקור, צמחי מרפא, שיח ותמיכה ברמה המנטאלית, התאמת צמחי מרפא.

אודות - דיקור סיני - דודי יובל סולימני