דודי יובל סולימני

רפואה סינית

Dipl A.c & Ch Hbs

054-7300811

 dudiyuval@gmail.com 

קלינקה ביבנה | נס ציונה מרפאה אלטרנטיבה

שלבקת חוגרת | הרפס זוסטר

מאת: דודי יובל סולימני

שלבקת חוגרת - דיקור סיני

שלבקת חוגרת או הרפס זוסטר, היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף וריצלה זוסטר ממשפחת ההרפסים.
מדובר באותו נגיף אשר גורם לאבעבועות רוח ולמעשה מי שנדבק בשלבקת חוגרת חלה בהכרח בעבר באבעבועות רוח. אותו נגיף (וריצלה זוסטר) נותר בגוף שנים בצורה רדומה בעצבי הגולגולת או בעצבים שנמצאים לאורך הגב והגפיים, עד שבשלב מסוים במהלך החיים הוא עשוי להתעורר ובכך לגרום להתפרצות המחלה.

למרות שלרוב לא ניתן לדעת מראש מתי תופיע ההתפרצות, חשוב לבחון האם המחלה מעידה על מצב בריאותי ירוד הגורם להיחלשות של מערכת החיסון ומה גרם להיחלשות הזו? האם עבר האדם משבר בדרך? האם חווה סטרס לאורך זמן שהביא לחולשת המערכת החיסונית, ובכך הוכשרה הקרקע להתפרצות המחלה?

כיצד מתפתחת ומתבטאת המחלה?

בדרך כלל החולה ירגיש בתחילה כאבים ורק לאחר מספר ימים תופיע לרוב הפריחה בצד אחד של הגוף כמעין “חגורה” של נקודות אדומות ומכאן השם שלבקת חוגרת.
הפריחה יכולה להופיע סביב המותניים, בצד אחד של הפנים, סמוך לעיניים, בגב או בבטן.

הפריחה מתפתחת לשלפוחיות אדומות, מלאות נוזל, עגולות וכואבות. לרוב השלפוחיות מתחילות להתייבש לאחר מספר ימים או שבועות, אך הכאבים עשויים להימשך חודשים. התסמינים לרוב יהיו כאבים עזים ותחושת זרמים באזור הפריחה, בנוסף גרד ותחושת עקצוץ מתחת לעור. בנוסף עלולות להתפתח תופעות שונות כמו צמרמורות, חום גוף גבוה, כאבי ראש וכאבי בטן.
המחלה בתחילתה מדבקת עד להתייבשות השלפוחיות והיעלמותן. הווירוס מדבק רק במקרים בהם החולה בא במגע פיזי עם אדם שלא חלה באבעבועות רוח.

הטיפול דרך הרפואה הקונבנציונלית

מבחינת הרפואה הקונבנציונלית לא קיימת דרך ספציפית לריפוי המחלה, אך טיפולים מסוימים עשויים להקל על התסמינים הנלווים לה. תרופות אנטי ויראליות כמו זובירקס (אציקלוביר), עשויות להקל על אי הנוחות ולהפחית את משך הופעת הסימפטומים, בייחוד אם נטילתן מתחילה כ-72 שעות לאחר הופעת התסמין הראשון למחלה.
בנוסף משככי כאבים ללא מרשם יכולים להועיל בהקלה על הכאב.

האם יש סיכוי שהמחלה תחזור?

זה נדיר אך התשובה היא ששלבקת חוגרת יכולה לחזור בעיקר בחולים שסובלים מדיכוי חיסוני.

מהו הטיפול בשלבקת חוגרת באמצעות הרפואה הסינית?

חשוב להבין שבראייה הסינית השלבקת חוגרת מוגדרת כפתוגן (מחולל מחלה) של חום ורעילות. הטיפול באמצעות הרפואה הסינית הוא מאד יעיל ועובד במקביל על כמה ערוצים. ראשית הדיקור סיני יעיל מאוד לטיפול במחלה ואף עשוי לקצר את השלב האקוטי, מקל משמעותית על רמות הכאב ומזרז את תהליך ההחלמה דרך סילוק החום והרעילות הקיימת בגוף.

בנוסף הרפואה הסינית תטפל גם באספקט הנפשי הנובע מעוצמת הכאב אשר מביא עימו גם דכדוך ודיכאון. בהתאם לצורך נשתמש גם בצמחי מרפא, הנחיות תזונה ולעיתים נבצע ניקוי רעלים על מנת לזרז את תהליך ההחלמה ואף לחזק את המערכת החיסונית.